Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Randell ja Guggenheim

 

 

 

 

 

 


 Kesällä 2010 istuskellessani Aurajoen rannalla, nykyisen Pennisillan kohdalla, lähestyi minua yhtäkkiä tutun näköinen hahmo. Se oli Turun uusi kaupunginjohtaja, Aleksi Randell. Hän tuli jutulleni selvästi humalaisena vaatien saada tietää, miksen ollut puoltanut ideaa uudesta Guggenheim-museosta Turkuun? Nyt museota kaavailtiin Helsinkiin ja se oli kuulemma minun vikani.

 Kerroin hänelle, että Turku on liian pieni ja köyhä kaupunki moiselle museolle, jonka kulut kävisivät ennen pitkää veronmaksajan kukkarolle kalliiksi. Hän kysyi, eikö Turussa ole mielestäni paikkaa tällaiselle? Sanoin, että ns. Hämähäkkitontti sopisi Guggenheimille hyvin, mutta eihän museoon ole varaa. Hänen mielestään minun olisi pitänyt maksaa museo Turkuun, ja että olin muutenkin kusipää, ja niin edelleen. Tilanne kärjistyi käsirysyksi. Hän yritti lyödä minua, mutta oli liian kännissä osuakseen. Iskin hänet katuun, ja siihen hän jäi itseään keräilemään.

 Seuraavana päivänä hän soitti kärvistellen: "Et kai aio tehdä jutusta rikosilmoitusta?"

 En aikonut tehdä niin. En kertonut mitään myöskään Turun Sanomien toimittajalle, joka soitti myöhemmin päivällä asiasta vihiä saaneena. Jälkiviisaana voin sanoa, että olisi pitänyt. Tapauksen vuoksi Randellin maine olisi tahrautunut, eikä hänestä oltaisi välttämättä leivottu Turun kaupunginjohtajaa jatkuvalla sopimuksella. Nyt Randellista on vaikeampi päästä eroon. Hän edustaa satanistista suomenruotsalaista klikkiä, joka pitää Turun kaupunkia otteessaan.


  Kun Samuel O'Neill kertoi minulle, että kuolen pian, ajattelin monien muiden kohteiden lisäksi auttaa myös Turun kaupunkia, jolle lahjoitin 100 miljoonaa euroa. Lisäksi tarjouduin ostamaan Ruissalon Saaronniemestä Villa på Berget - huvilan, ja sen tonttiin liitettävän noin viiden hehtaarin alueen seitsemällä miljoonalla eurolla. Konsultoituaan mestareitaan Randell vannotti minua, ettei tontilla ole jotain arvokasta mineraaliesiintymää tai vastaavaa, joka saisi hänet näyttämään idiootilta. Ei ole ei, toistelin. Aloin itsekin miettiä, että onkohan siellä sellainen? No, tuskin sentään.

 Randell möi lopulta tontin mielihyvin, mutta sitä ei olisi saanut aidata. Tämä todella ihmetytti O'Neilliä, joka oli tottunut saamaan haluamansa. Lisäksi Randell vaati, että ränsistynyt alkuperäinen huvila pitää kunnostaa. En olisi suostunut tähänkään, eikä se Randellillekaan kovin tärkeää ollut. Kunhan höpisi.

 Yhtäkkiä Randell keksi huolestua Saaronniemen luontoarvoista. Oltiinko aluetta nyt rakentamassa tukkoon? Sanoin tilaavani Venäjältä liito-oravia ja istuttavani ne Saaronniemeen, tavoitteena muodostaa alueelle pysyvä kanta. Muutama elinvoimainen yksilö olisi ainakin hyvä alku. Lisäksi kerroin tilaavani erikseen vielä parikymmentä kiloa liito-oravan paskaa ja levittäväni sitä varmuuden vuoksi alueen metsiin. Sitten vaan Greenpeacen ja Luonto-Liiton miehet tarkastamaan tilannetta. Siihen loppuu rakentaminen. Ensin luonnollisesti omat talo- ja pihaprojektit päätökseen.

 Mitä tekee Randell? Kantelee asiasta Turun Sanomiin. Sieltä minulle soittaa asiasta selvästi huvittunut toimittaja, joka tiedustelee pitääkö paikkansa, että aion sirotella liito-oravan ulosteita pitkin Ruissalon metsiä? Onko se vastoin lakia, mietin. En myönnä asiaa, mutta en lähde sitä kiistämäänkään. Todisteita kuulemma löytyy. Kaiketi Randellin nauhoittama puhelu.

 Toimittaja soittaa vielä toisenkin kerran ja on pettynyt, kun kieltäydyn kommentoimasta. Hän antaa ymmärtää, ettei asia näytä kannaltani lainkaan niin pahalta kuin kuvittelen. Ehkä hän halusi Randellista eroon, ja kykeni näkemään asian hieman pidemmälle kuin minä. Tai ehkä toimittajat on koulutettu onkimaan tietoja kaikin mahdollisin keinoin. Soitan Randellille ja haukun hänet vasikoimisestani.

 "Eikö meillä ollut yhteinen intressi", tivaan häneltä.

 "Kyllä sinä tiedät millaista tämä on", hän vastaa.

 Sitten ymmärsin. Kielikiista ajoi luonnollisesti kaiken edelle. Suomenruotsi, pakkoruotsi, se on se tärkein juttu. Se on se ykkösjuttu, jonka ympärille rakennetaan kaikki muu. 

 Puhelintani kuunnellut Samuel O'Neill kyllästyi Randelliin. Hän piti tätä poukkoilevana tollona, joka laittaa kielipolitiikan kaupunkinsa etujen edelle. Samuel palkkasi pari tyyppiä uhkailemaan Randellia. Autoillessaan kotiinsa Hirvensaloon Randell pysäytettiin ja kovisteltiin. Tämän seurauksena Turun kaupunki alkoi käyttää turvallisuuspalvelua hänen suojelemisekseen. Randell oli pöyristynyt tultuaan uhkailluksi. Minun piikkiinihän se laitettiin, vaikka en minä edes tiedä mitä hänelle oltiin sanottu. Olisi tyytyväinen, että kukaan ei sivellyt myrkyllistä geeliä hänen kasvoilleen, kuten RKP pariin otteeseen yritti minulle tehdä.

 Silloin Randell asui Hirvensalossa, hänellä oli tummaverikkö vaimo ja kaksi lasta. Myöhemmin hän asuikin keskustassa blondi-vaimonsa kanssa lapsettomana. Taas yksi esimerkki Mandela-efektistä. Tai ehkä tässä tapauksessa efekti oli saatanallinen.

 

 Sain vielä puhelun asian tiimoilta joltain ärtyneeltä isokenkäiseltä. Hän ei halunnut keskustella pakkoruotsista vaan liito-oravista.

 "Se on voimakas eläin. Yksi voimakkaimmista", hän sanoi väräjävällä vanhan miehen äänellään. "Monta projektia on mennyt pilalle niiden takia."

 Mies haukkui liito-oravia, lainsäädäntöä ja luonnonsuojelijoita aikansa, mutta kertoi päässeensä myös kostamaan. Hän oli onnistunut pyydystämään liito-oravan, jota ryhtyi kiduttamaan. Hän naulasi eläimen ensin selälleen laudanpätkään kiinni. Sitten tökki ja viilteli sitä veitsellä, samalla sen reaktioita tarkasti seuraten.

 "Sillähän on aika isot silmät", sain heitettyä väliin miehen kertoessa tarinaansa.

 "Niin on", mies innostui, mutta lisäsi sitten, ettei niistä mitään voi tulkita.

 "Eipä se paljon lohtua suonut, mutta jotain kuitenkin", satanistinen kiduttaja selvitti vielä tuntojaan.

 Niin oli tuo yksi viaton luontokappale saanut tehdä tiliä lajinsa puolesta. Kuin Jeesus Kristus se ristiinnaulittiin laudanpätkään. Tökittiin henkihieveriin ja jätettiiin nääntymään kuoliaaksi. Eläin valutti verensä lajitovereidensa suomalaisille rakennuttajille aiheuttamien ongelmien ja tappioiden vuoksi. Jonkun piti kärsiä ja sovittaa muiden synnit.

 Satanistit kiduttavat eläimiä - kuten ihmisiäkin - koska siitä tulee hyvä olo. Jos ei kiduta tai kiusaa ketään, tuntuu vastaavasti pahalta. Ontto satanistin mielenmaisema joka tapauksessa on. Ehkä liito-oravaa kiduttanut mies näkee painajaisia, joissa eläin nousee kuolleista, istuu hänen pihapuunsa oksalla ja tuomitsee sieltä eläviä ja kuolleita.


 Turun kaupungille lahjoittamastani sadasta miljoonasta eurosta Randell tarjosi vastineeksi nimeämään jonkun tulevan kadun mukaani tai haluamallani tavalla. En halunnut tätä. Tontin olisin ottanut, vaikka ei sinne mitään taloa olisi kannattanutkaan rakentaa. Nythän Saaronniemeen on tulossa joku pirun lomakylä. Olisivat mieluummin peranneet alueen ryteiköt metsäiseksi puistoksi. Myöhemmin syksyllä 2010 - kun en ollutkaan liittynyt kerhoon ja minun odotettiin kuolevan - Randell soitti ja kertoi miten Vasaramäen taakse, hautausmaan viereen tulisi minun mukaani nimetty Villenpuisto-niminen alue. Tämä oli jonkin sortin makaaberia huumoria.

 Sitä ennen kesällä Randell valitteli, että kanssani on vaikea tulla toimeen, koska vastustan pakkoruotsia. Tilanne oli kuulemma lähes mahdoton. Hänen suomenruotsalaiset ystävänsä soittelivat minulle vittuillakseen milloin mistäkin. Randell usutti myös suomenkielisiä puoluetovereitaan valittamaan minulle, kuinka kanssani on mahdotonta toimia, kun olen ruotsinkieltä vastaan.

 "Kirjoittelet niitä yleisönosastokirjoituksiakin", eräs sanoi syyttävästi. En tiedä, mihin hän viittasi. Sen tiedän, että suomenruotsalaisilla on omat nuoleskelijansa.

  Tilanne oli Randellille kieltämättä haastava. Kantani pakkoruotsia vastaan teki minusta hänen vihollisensa. Samaan aikaan hänen olisi kuitenkin pitänyt rakentaa minuun luottamuksellinen suhde. Huutamisella ja uhkailulla hän ei saavuttanut mitään. Henkilökohtaisista asioistaan avautumalla, ja laittamalla vaimonsa soittamaan minulle oli enemmän vaikutusta, mutta senkin pehmennyksen hän pilasi jälleen puukottamalla minua selkään heti kun mahdollista. Satanismi oli Randellille tabu. Siitä ei voinut sanoa ainakaan puhelimessa mitään. Siihen ei saanut edes viitata.

 Saatuaan kuulla minun irtautuneen satanismista, Randell soitti kertoakseen, että olen täysin hyödytön ihminen, jonka kanssa hän ei halunnut olla tekemisissä. Hän olisi halunnut Chris O'Neillin puhelinumeron, jotta voisi tehdä bisnestä tämän kanssa. Tässä asiassa hän oli siinä mielessä oikeassa, etten tosiaan ymmärrä bisneksestä mitään. Tuskin muuten lahjoittaisinkaan rahaa Turun kaupungille. Mutta eipä Chris hänen kanssaan mitään halunnut tehdä.

 Syksyllä 2010 törmäsin Turun keskustan kävelykadulla kunnallispoliitikko Olli A. Manniin, joka toimi myöhemmin kaupunginhallituksen puheenjohtajana. Hän kysyi, "joko olen liittynyt?" En ollut liittynyt silloin, enkä tule liittymään myöhemminkään.

 Mitään tonttia en tietenkään ikinä saanut, enkä mitään muutakaan. Suomenruotsalaiset siivosivat rahat Turun tileiltä piiloon ja minut unohdettiin. Menetin muistini muutamaksi vuodeksi, mutta onhan se nyt jo palannut. Olen harkinnut pyrkiväni kunnallispolitiikkaan, mutta toistaiseksi se ei ole ollut ajankohtaista. Eduskuntavaaleissa 2019 olin ehdolla Kristallipuolueen riveistä. Sain 10 ääntä.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ISRAEL-AIHEINEN KIRJOITUS

 

 

 

 

Historiallinen tausta

 

 Juutalaisten diaspora Juudean maasta ympäri Eurooppaa ja muuta maailmaa alkoi jo vuonna 586 ekr. kun Babylonian kuningas Nebukadnessar II karkoitti merkittävän osan väestöstä ympäri Babyloniaa. 

 Rooman valtakunnan aikana roomalaiset kukistivat juutalaisten kapinan ja ajoivat heidät jälleen maanpakoon. Osa myytiin orjiksi Rooman valtakunnan eri osiin. Tämä aloitti juutalaisten systemaattisen leviämisen Eurooppaan. Keisari Hadrianus nimesi Juudean Syyria-Palestiinaksi, rakennutti pakanallisen kaupungin Jerusalemin raunioille, ja kielsi juutalaisilta pääsyn kaupunkiin.

 Juutalaiset kulkivat enimmäkseen nykyisten Saksan ja Espanjan alueille. Myöhemmin Sefardi-juutalaiset karkotettiin Espanjasta ja he päätyivät Liettuan ja Puolan alueille. Eteläisen Venäjän ja Kaukasuksen alueilla Khazariassa kymmenet tuhannet kasaarit oletettavasti joukkokääntyivät juutalaisiksi. Kasaarien eliitti kääntyi juutalaisuuteen. Khazarian kuningas Bulanilla oli 25 vaimoa. Jokainen näistä oli häntä vastaan kääntyneen kuninkaan tytär, vapaaehtoisesti tai väkisin naitu. Lisäksi Bulanilla oli 60 jalkavaimoa. Jos lähellekään sama pätee muuhun eliittiin, puhutaan tuhansista ihmisistä.

 Kuinka iso osa juutalaisista on perimältään kotoisin muinaisen Juudean alueelta? Osa on, suurin osa ei. Juutalaiset geenit ovat sekoittuneet pohjois-eurooppalaiseen geeniperimään, mausteena ainakin kasaarien geenit. Askhenazi-juutalaiset ovat siis semiittejä vain osittain. Kuten sanottu, geenit sekoittuvat vuosisatojen aikana keskenään. Israelissahan on paljon tietynlaisia punahiuksisia ihmisiä. Saman näköisiä on paljon Georgiassa, entisen Kasaarian alueella, Kaspian meren ja Kaukasuksen alueella. Sitten on erikseen Sefardi-juutalaisia nykyisten Espanjan ja Portugalin alueelta ja Mizrahi-juutalaisia Lähi-Idästä. 

 Kuinka paljon sillä on merkitystä ovatko Israelin muodostavat nyky-juutalaiset geeniperimältään alkuperäisiä juudealaisia? Juutalaisuushan on uskonto ja kulttuuri, ei sen jäsenyys perustu geeneihin. Onko juutalaisuus kansa? Israelissa asuu kenties kansa. Ovathan suomalaisetkin kansa, vaikka kaikki eivät ole valkoihoisia.

 

Vainot

 

Miksi juutalaisia on vainottu niin paljon aikojen saatossa? Johtuuko se siitä, että he tapaavat päätyä rahanlainaajiksi? Valtaosa juutalaisista on kuitenkin aina toiminut muilla kuin pankki- tai luotonantoaloilla.

 

Juutalaiset olivat joka paikassa ”vieras” vähemmistö, jolla oli omat erityiset uskonnolliset ja muut käytäntönsä ja tapansa. He eivät sulautuneet muuhun väestöön. Kristityille ja muslimeille koronperintä oli kiellettyä, juutalaisille ei. Joissain paikoissa se oli juutalaisille yksi harvoista sallituista ammateista. Tämä loi vihamielisyyttä, jos velkoja ei pystytty maksamaan. Toisaalta juutalaisia on vainottu myös niissä maissa, missä he eivät harjoittaneet rahanlainaamista. Köyhiä juutalaisia vainottiin yhtä lailla kuin rikkaitakin. Kun jotain ryhmää syrjitään, se vetäytyy entistä enemmän kuoreensa, mikä lisää eristäytymistä ja toiseutta suhteessa muihin.

 

Nykyaikaan

 

Oma alaviitteensä nykyajan uskovaisissa kristityissä ovat Israel-mieliset. Jotkut heistä kantavat kaulassaan Daavidin tähteä. Se on okkultismia tihkuva symboli satanistisen Rothschildin suvun projektille. Keinotekoinen symboli sionistiselle juutalaisuudelle. Sionismi on eri asia kuin uskonnollinen juutalaisuus. Ehkä raamatun ajan juutalaiset olivat Jumalan valittu kansa, mutta nykyajan sionistit eivät sitä ole. Nyky-juutalaisista suurin osa ei omaa alkuperää Palestiinan tai yleensä Lähi-Idän alueella. Heidän muinaiset esi-isänsä omasivat. Kuten aiemmin todettiin, monet heistä ovat Askhenazi-juutalaisia, joiden alkuperä on Euroopassa ja muinaisen Kasaarian alueella Etelä-Venäjän ja Kaukasuksen alueella. 

 

Nyky-Israelissa ultraortodoksi-juutalaisista (haridit) ei pidetä. He eivät ole sekularisoituneet länsimaisen työssäkäyvän kuluttajan ideaaliin. Eikä heidän tarvitse käydä armeijaa, mikä on Israelissa kaikille normi. Israel kuitenkin perustaa olemassaolonsa juutalaisuuteen, joten heitä ei voida syrjiäkään. Haridit eivät käytä ehkäisyä. Tästäkin syystä heidän perheissään on usein kuusi tai seitsemän lasta. Voi hyvällä syyllä väittää, että haridien tarkoitus on minimoida se mahdollisuus, että arabit nousevat Israelissa enemmistöksi. 

 

Toinen ääriajattelustaan tunnettu osa Israelin kansaa ovat siirtokuntalaiset. He valtaavat Palestiinan maita varustautuneina rynnäkkökiväärein. Ovatko he varsinaisesti uskonnollisia vai ainoastaan ns. jingoisteja? Israelin armeija tukee heidän pyrkimyksiään täysin avoimesti, mutta julkisella tasolla asia on Israelin kannalta nolo. Siirtokuntalaiset sanovat, että heillä on historiallinen oikeus kaikkiin Palestiinan maihin. Myös Gazan alueeseen. Palestiinalaiset pitäisi heidän mielestään ajaa ”Juudean maalta” kokonaan pois. 

 

Holokaustin kieltäminen

 

Sionistinen juutalaisvaltio eli Israel lähti alkuun Balfourin julistuksesta 1917. Siinä Iso-Britannian hallitus lupasi tukea juutalaisten pyrkimyksiä omaan maahan kiitokseksi siitä, että juutalaiset (eli Rothschildit rahoineen) olivat auttaneet Brittejä heidän valloittaessaan Palestiinan aluetta Ottomaaneilta. 1930-luvulla alkoivat juutalaisvainot Natsi-Saksassa. Holokaustissa ”kuolleita” juutalaisia alkoi lapata Palestiinaan. Paikalliset ajettiin pois tieltä. 

 

Miksi holokaustilla ei saa spekuloida? Eihän mielipiteitä pitäisi voida kriminalisoida. Miksi holokaustia ei saa kyseenalaistaa? Ja miksi ei oteta huomioon sitä, että Natsi-Saksassa haluttiin tuhota myös homot, vammaiset, toisinajattelijat, mustalaiset ja muut sopimattomat? Juutalaiset kaappasivat koko asian koskemaan pelkästään omaa kansaansa. Kuoliko natsien vainoissa ja keskitysleireillä 6 miljoonaa juutalaista, vai kenties 200 tuhatta? Asialla spekulointi on monissa maissa vankilatuomioon johtava asia. 

 

Holokausti on juutalaisille tunteellinen asia. Sellainen siitä tehdään kaikille muillekin. Yleensä historian kauhut halutaan unohtaa ja katsoa eteenpäin. Juutalainen eetos nojaa kuitenkin ajatukseen: ei koskaan enää. Kätkeekö tämä sentimentalismi alleen massiivisen valheen, jonka tarkoitus on ollut oikeuttaa Israelin valtio? Nousevatko kyyneleet silmään siksi, että juutalainen holokausti-eetos perustuu valheeseen?

 

Anti-semitismin ovat juutalaiset vääntäneet sellaiseksi, että se ei olisi totuudenmukaista. Kun itse sanon jutain juutalais-vastaista, suomalaiset katsovat minua nauraen, eivätkä pysty ottamaan minua tosissaan. Heidätkin on aivopesty. Voin olla tyytyväinen siitä, että itseäni ei ole onnistuttu aivopesemään. En ole anti-semitisti. Ei missään nimessä. Haluan vain puhua totta ja nostaa esiin teemoja, jotka muuten saattaisivat jäädä käsittelemättä.

 

Palastellen kohti järkeviä rajalinjoja

 

Israelia pystytettäessä otettiin avuksi YK. Toisen maailmansodan juutalaisvainojen jälkeen juutalaisilla oli marttyyri-aseman kautta tullut momentum. Vuoden 1947 YK:n jakosuunnitelmassa tarkoitus oli jakaa Brittiläinen Palestiina kahteen osaan: juutalaiseen valtioon ja arabivaltioon. Rajoja piirrettiin sen mukaan, mitä juutalaiset tahot olivat onnistuneet hankkimaan maa-alueita hallintaansa. Mutta siihen ei tyydytty, vaan jo lähtökohta oli, että Israel ottaisi lopulta hallintaansa koko Palestiinan. Suunnitelma oli tarkoituksellisen hajanainen, eikä todellakaan arabien mieleen. Varastihan se heidän maitaan. 

 

Israelin julistauduttua itsenäiseksi, aluetta ympäröivät arabimaat hyökkäsivät saman tien. Sodan seurauksena Israel sai haltuunsa paljon enemmän alueita mitä YK:n suunnitelma oli sille antanut. Vihreäksi viivaksi kutsutut rajalinjat mutkittelivat epämääräisesti seuraten sotilaallisia etulinjoja rauhan hetkellä 1949. Nämä rajat pitivät vuoteen 1967, jolloin arabimaiden hyökkäys Israeliin aiheutti Kuuden päivän sodan. Tämän seurauksena Israel sai haltuunsa Golanin, Gazan ja Länsirannan. Gazasta vetäydyttiin myöhemmin, mutta Israel on vallannut lisää alaa siirtokunnilla ja lisäksi turvaesteillä, eli muureilla jotka eivät noudata sovittuja rajoja, vaan mutkittelevat palestiinalaisten alueiden sisällä erottaen kyliä ja viljelysmaita toisistaan.

 

Israelin idea on siis alusta lähtien ollut palastella Palestiina pieniksi palasiksi ja syödä nekin lopulta suihinsa. Maan alkuperäiset tai myöhemmät rajat eivät ole ikinä olleet relevantteja valtionrajoja. Ei sellainen epämääräinen syherö, joka jakaa valtiot toistensa sisällä oleviksi tilkkutäkeiksi voi toimia. Palestiina ei ikinä ollut varsinainen valtio. Se on ollut epämääräinen, huonosti hallittu osa muita valtiota: Osmanien valtakuntaa ja Britannian mandaattialueita. Tätä nykyä Palestiinalla on valtion kaltaisia piirteitä ja instituutiota, mutta se ei ole suvereeni valtio. Onko Palestiina instrumentti muille arabi-maille jatkaa uskonnollisen kunniansa puolustamista oman maan rajojen ulkopuolella? Miksi jokainen arabien hyökkäys Israelia kohtaan on johtanut Israelin haltuunsa saaman maa-alueen lisääntymiseen?

 

Israelin ja arabien suhdetta voi verrata ääri-oikeistolaisten ja ääri-vasemmistolaisten suhteeseen. Vasemmistossa ideologia pitää ottaa kokonaisenaan: Transutus, homosaatio, massamaahanmuutto, tulonsiirrot, feminismi. Kokonaisuus ei ole johdonmukainen. Sopiiko massamaahanmuutto muslimi-maista feminismin kanssa yhteen? Voivatko ne kävellä käsi kädessä kohti uutta huomista? Uskottavien vastausten puute luo kognitiivisen dissonanssin. 

 

Vasemmisto on kuitenkin yhtenäisempi kuin oikeisto, jonka porukoissa on arveluttavia aineksia. On rasismia, törkeää kielenkäyttöä, militarismia, köyhien kyykyttämistä. On uskovaisia, mikä on usein pelottavaa tai vähintään hätkähdyttävää. Osa on ehdoton abortin suhteen, mutta he eivät vastusta maahanmuuttoa. Osa vastustaa kaikkea maahanmuuttoa, osa vastustaa värillisiä, osa vastustaa vain sosiaalipummeja. 

 

Yleisesti oikeisto on kuitenkin uskottavampi, sillä se jakautuu useaan eri porukkaan. Vasemmistossa ollaan samaa mieltä joka asiasta. Se heittää puolueen päälle epäuskottavan varjon, mutta myös yhtenäistää heitä. Osa joukosta ymmärtää valheellisuuden, mutta joutuvat hyväksymään sen sellaisenaan. Niin voi käydä missä tahansa ryhmässä. Suomessa Perussuomalaiset ovat kenkineet väärintekijöitä joukoistaan, puhdistaen kohtaamiaan mainehaittoja. Vasemmisto ei toimi näin, koska he katsovat olevansa niin oikeamielisiä, ettei heidän tarvitse kyseenalaistaa näkemyksiään.

 

Israel on yhtenäisempi kuin arabit. Arabeillakin on rahaa, mutta he riitelevät keskenään. Israelissa on vasemmistoa, oikeistoa, maalliset, eliitti, ortodoksit, äärioikeistolaiset, mutta tärkeissä asioissa vedetään yhtä köyttä. Monet eivät ole tosin ylpeitä siitä, mutta koska he ovat vähemmistönä arabien keskellä, pitää heidän kyetä yhtenäisyyteen. Kun taas arabit eivät kykene yhdistämään voimiaan. Arabimailla ei ole yhtenäistä strategiaa. On öljymaiden salaista rahoitusta terroristijärjestöille. On veljeilyä Israelin kanssa Jordanian tapaan. On TSI-pommeja väsäileviä desperadoja. On maallisia ja ehkä länsimaistuneita arabeja. On koulutettuja ihmisiä ja paimentolaisia. On Hamasin örkki-eliitti, tavalliset palestiinalaiset, Israelin arabit. On avoimen vihamielisiä valtioita kuten Iran. Naapurit Syyria ja Libanon, joiden kanssa konflikti elää koko ajan.

 

 

Valheellinen USA

 

Mitä Palestiina alunperin Briteille kuului? Se oli siirtomaavallan aikaa, jolloin ajateltiin toiselle tavoin. Toki kolonisaatiota on vielä tänäänkin. Israel ainakin kolonisoi Palestiinan. Kenties Kiinalla ja USA:lla on kassakaappisopimus, jolla Venäjä balkanisoidaan ja jaetaan etupiireihin? Ehkä Israel ja USA haluavat balkanisoida koko Lähi-Idän alueen. Hajoittaa ja hallita arabimaat tilkkutäkiksi, missä erilaiset terroristijärjestöt sotivat toisiaan vastaan USA:n heille myymillä aseilla. Yinon plan on siitä todiste. Faktaa on myös se, että USA haluaa sodan Venäjän kanssa. EU:lla ei ole väliä, koska EU:lla ei ole armeijaa. Mutta rahaa on ja se pitää saada USA:han. 

 

Paitsi Venäjää, USA on kovaa vauhtia kurjistamassa myös EU:n aluetta. He voivat ensin ilmoittaa räjäyttävänsä ja sitten räjäyttää Nordstream 2 – kaasuputken ilman että kukaan uskaltaa edes spekuloida asialla. ( https://www.youtube.com/watch?v=oSPfXLPUJHM ) Se on osa USA:n kohtalon sallimusta (manifest destiny).

 

USA räjäytti Nord Stream 2 – kaasuputken, joka toi kaasua Venäjältä Saksaan. Mitä saksalaiset tekivät asian suhteen? Eivät mitään. He eivät voi tehdä mitään, koska heidän pitää vieläkin maksaa hintaa toisen maailmansodan aikaisista rikkomuksistaan. Eihän se kuulosta uskottavalta, mutta miten muuten selität Saksan valtion lammasmaisen suhtautumisen USA:n ulkopolitiikkaan. Eli käytännössä siihen, että he varta vasten tuhosivat kaasuputken, päästäkseen myymään omaa kaasuaan Eurooppaan.

 

Jumala on antanut USA:lle luvan tehdä mitä he haluavat. Myös Israel toimii Jumalan mandaatilla, jotain sellaista lukee Talmudissa, vai oliko se Raamatussa? Samaan hengenvetoon on kuitenkin sanottava, että mieluummin maailmanpoliisina USA kuin Kiina. Ja mieluummin sitä asuisi Israelissa kuin Irakissa. Sitä vain odottaisi länsimaisia arvoja viljeleviltä tahoilta moraalista ylemmyyttä suhteessa ankeisiin kehitysmaihin.

 

Suurvallat kuten USA luovat itse oman todellisuutensa. Nykymaailmassa se toteutetaan massamedian kautta. Vain halutut väitteet uutisoidaan relevantteina. Toisinajattelijat leimataan mielenvikaisiksi. Kiina ja Venäjä turvautuvat lisäksi ronskiin sensuuriin. USA ja EU haluaisivat myös sensuroida, mutta länsimainen oikeustaju etenkään Internetin aikakaudella ei salli sitä. 

 

Venäjän maa-imago trans-atlanttisessa mediaympäristössä on ollut kommunismin toimimattomuuden ja lopulta luhistumisen takia huono jo vuosikymmenien ajan. Nyt kun Nato valmistelee sotaa Venäjää vastaan, on sille varattu aivan erityisen huono osa. Venäjä on kyvytön toimija tässä informaatiosodassa, sillä se ei hallitse kansainvälistä mediaa, eikä tunne diplomatian saloja. Israeliin Venäjä liittyy siten, että sieltä on muuttanut Israeliin yli miljoona juutalaista viimeisen 35 vuoden aikana. 

 

Rajojen siirtelyä pidetään nykyään vanhanaikaisena tapana tehdä ulkopolitiikkaa. On parempi pyrkiä vaikuttamaan pehmeästi ja rakentaa liittolaissuhteita naapurimaihin. Venäläiset eivät ole kuulleet tällaisesta. Heidän tulehtunut suhteensa Ukrainaan oli hedelmällistä maaperää USA:n tulla ja alkaa vaikuttamaan. Kiovassa oli jo vuosia ennen Venäjän ”erikoisoperaation” alkamista USA:n mittavaa poliittista vaikuttamista. Mutta samoin kuin Venäjä siirtelee rajoja, myös Israel turvaa tulevaisuuttaan rahoittamalla siirtokuntia, joiden avulla maa laajenee Palestiinan sisään. Golanin kukkulat otettiin Syyrialta kenties juomaveden saatavuuden turvaamiseksi. On vain ajan kysymys, milloin turvallisuusnäkökohdat vaativat Libanonin rajan siirtämistä hieman pohjoisemmaksi.

 

Chabad-Lubavitch

 

Kaikkihan ovat nähneet kun USA:n presidentti laittaa kipan päähän osoituksena uskollisuudesta juutalaista yhteisöä kohtaan. Nämä Barack Obaman ja Donald Trumpin selkien takana heiluvat hahmot ovat yhtä kuin Chabad-Lubavitch. Ainutlaatuinen liike, joka yhdistää syvän mystiikan ja älyllisyyden maailmanlaajuiseen, käytännönläheiseen lähetystyöhön. Heidän vaikutuksensa juutalaisuuteen on ollut valtava. Toisin sanoen, he ovat kovan luokan satanisteja. Mutta useimmat heistä näyttävät sekopäisiltä.

 

Eikö ole pelottavaa, kuinka iso vaikutusvalta heillä on? Onko mikään ihme, että heitä hämmästellään?

 

Haluatko itse huomisen maailman olevan vapaamielinen vai ahdasmielinen? Se on suurin kysymys, joka pitää kysyä. Ne jotka ajavat ahdasmielisyyttä, joutavat romukoppaan. Juutalaisuus äärimmäisyydessään on kolkko monumentti. Se on yhdistelmä toisiinsa sopimattomia ajatuksia. Silti se on parempi kuin muhamettilaisuus, joka nojaa käsittämättömän takapajuisiin ajatuksiin. Otetaan esimerkiksi naiset. Heitä on väestöstä puolet. Miten voi ajatella, että he ovat jotenkin vähempiarvoisia kuin miehet? Eihän siinä ole mitään järkeä. Toisaalta naisten ura-orientoituvuus vähentää syntyvyyttä. Ratkaisu tähän ongelmaan ei ole naisten alistaminen, vaan neuvottelu miten asia hoidetaan.

 

Hasidit tai Haredit

 

Heidän määränsä lisääntyy suhteessa sekulaareihin. Ennen seuraavaa vuosisataa heitä on varmasti yli puolet Israelin väestöstä. Tämä luo kysymysmerkkejä. Jos hasidi-miehistä suurin osa ei tee muuta kuin lukee uskonnollisia tekstejä päivät pitkät, kenen työpanos elättää heitä? Jossain buddhalaisuudessa munkin asema on hankala saavuttaa, ja vaatii jokapäiväistä omistautumista asialle. Siksi heitä on vain hyvin pieni osa esim. vietnamilaisista tai tiibetiläisistäkään. Kaiketi hasidien tehtävä Israelissa on kasvattaa väestöä suhteessa arabeihin. Lopultahan heidät voidaan sekularisoida lainsäädäntöä muuttamalla. Sekään ei silti vastaa kysymykseen, miten yhtenäistää arabit osaksi juutalaisvaltiota?

 

Jotkut hasideista näyttävät sekopäiltä. Mitä huumetta he ottavat? Heidän silmänsä heittävät. Pää heiluu edes taas. Mistä on kysymys? Hasidien korkea syntyvyys taas johtuu ehkäisyn kiellosta. Ei ole kaukaa haettua väittää, että hasadien hyysääminen johtuu tarpeesta varmistaa juutalainen enemmistö demografisella tasolla. On ennustettu, että vuonna 2065 hasideja on lähes 30% Israelin väestöstä. Heidän poliittinen vaikutusvaltansa kasvaa vuosi vuodelta, eikä vain Israelissa, vaan myös USA:ssa. New Yorkissa asuu tuhansia hasideja. Heidän lukumääränsä vain kasvaa.

 

Eliitti-sionistit

 

Sanotaan, että Illuminati-tason sionistit ovat pahimpia ihmisiä. Mutta jopa he pelkäävät jesuiittoja, katolisen kirkon sanansaattajia. Kuitenkin näillä illuminati-sionisteilla on enemmän vaikutusvaltaa. Heidän ongelmansa on ylimielisyys. Henry Kissinger halusi jakaa Libanonin kahdeksi valtioksi. Mitä hän lopulta teki saavuttaakseen tavoitteensa? Työntikö hän kirjekuorta vain tehdäkseen vaikutuksen kovapintaisena poliitiikkona? Ehkä etsien sympatiaa Israelin suunnasta, samalla jossain määrin pettäen omaa kansaansa. Olihan hän amerikkalainen, vaikkakin syntyjään Saksasta. Illuminateissa on paljon jenkkejä, sitten Euroopan puolelta brittejä ja ranskalaisia. Myös saksalaisia. Lopullinen Illuminati ei voi koostua vain valkoihoisista. Se on selvää. Kiinalaiset tietävät sen ja muutkin tietävät sen. Myös reptilianit, joista ei tosin saa puhua. Rakentavatko reptilianit suhteita kiinalaisiin? Niin heidän voisi ainakin kuvitella tekevän.

 

Islam vs. Judaism

 

Jos käyt Israelissa, näet pääkaupunki Tel Avivin kaduilla köyhälistöä edustavia afrikkalaisia. Myöhemmin selviää, että heistä ei erityisemmin pidetä. Jerusalemissa muslimiparturilla menee puoli minuuttia siihen, että hän alkaa ystävineen haukkua juutalaisia. Heillä on virnettä ja outo pilke silmäkulmissaan. Rauha ei ole tavoite. Ehkä arabit ovat katsoneet omasta kristallipallostaan, että vielä tulee aika, jolloin Israel kärsii. Ehkä arabia esittävä örkki tukeutuu tuollaiseen ennustukseen ja elää sen turvin. Juutalainen kadunmies ei virnuile puhuessaan muslimeista, mutta hänenkin silmänsä kiiluvat oudolla tavalla. Hän on puheissaan päättäväinen. Arabeilla ei ole sijaa Israelissa. Heiltä voi viedä maat, koska he eivät tarvi niitä. 

 

Rintamalinjat ovat syvät ja viha käsin kosketeltavaa, mutta myös hieman koomista. Juutalaiset ja arabit ovat tekemisissä keskenään, ja tilanteeseen osataan suhtautua huumorilla. Taistelu alueen herruudesta on kaikkien mielestä jo käyty. Palestiinalaiset ovat hävinneet, mutta he eivät anna periksi, vaan jatkavat elämäänsä kuten ennenkin. Ja asiahan ei ole niin, että kaikki arabit asuisivat aidatuilla alueilla, vaan Israelissa asuu myös yleisesti yli kaksi miljoonaa arabia. Palestiina on erikseen, eli Gazan alueelle eristetyt ja sitten Länsirannan palestiinalaiset. Mitä Palestiina nyt sitten lopulta tarkoittaakaan? Pian sitä ei ole enää ollenkaan, mutta viha kytee ihmisten mielissä ja Hamas jatkaa terroriaan. 

 

Arabit sikiävät nopeammin kuin juutalaiset. Muslimikulttuurissa perheessä lasten lukumäärä pitäisi olla vähintään neljä. Muuten jossain on jotain vikaa. Länsimaisissa kulttuureissa, joihin myös Israel lasketaan, lasten lukumäärä on yleensä noin 1,5. Näin ollen ne ovat pikkuhiljaa kuolevia kulttuureja, ellei niitä elvytetä maahanmuutolla, jonka perimmäinen tarkoitusperä on toisaalta sekoittaa kansat, jotta niitä olisi helpompi hallita. Sionistit eivät halua ei-juutalaista maahanmuuttoa. Israelin juutalaisväestö koostuu lähes kokonaan Euroopasta ja Venäjältä muuttaneista ihmisistä. Venäläistä vodkaa voikin Tel Avivissa ostaa lähes jokaisesta kulmakioskista, siinä missä falafeliakin. Vanhoja neukkuja Israelissa on yli miljoona. Israelin TFR eli hedelmällisyysluku on kuitenkin korkea. Sitä nostavat ultra-ortodoksien ja maallisten sionistien (erityisesti siirtokuntalaiset) perheiden isot lapsiluvut, mutta myös maan kahden miljoonan hengen arabiväestö. TFR:n osalta Israel onkin ainutlaatuinen teollistunut maa. 

 

Monet sionisteista ovat hartaita juutalaisia, jotka pohjaavat palestiinalaisten ja arabien sortamisen vanhojen uskonnollisten tekstien antamaan oikeutukseen. Eliitin tasolla juutalaisuudesta otetaan lähinnä sen maalliset elementit: Jengimentaliteetti ja perinne pankkitoimintaan: rahan painamiseen, vaihdantaan ja lainaamiseen. Siitä Rothschildin suku tunnetaan. Myös kullan välittäminen on osa heidän toimintaansa. Raha on itsessään saatanallinen elementti, eikä aidon uskovaisen kuulu sitä hamuta itselleen enempää kuin mitä voidaan pitää kohtuullisena. Eliitti-sionistit eivät olekaan millään tavoin uskonnollisia ihmisiä. Uskonto on vain tekosyy, jonka varjolla Palestiina vallattiin. Israelin tukeminen kristillisten arvojen pohjalta on siis erehdys. Eikä voida muutenkaan sanoa, että tuhansia vuosia vanhat rajat voisivat määritellä nykyajan valtiorajoja. Muutenhan esim. intiaanit voisivat USA:ssa vallata kaiken maan itselleen. Tarkasteltaessa entisiä ja nykyisiä rajoja, tulee pitää mielessä se, että lopulta me kaikki olemme syntyneet tänne ilmaiseksi. Eivätkä maastot ja järvet ole oikeastaan meidän omaisuuttamme, vaan voimme vain hallinnoida niitä. Toki örkkeys tekee tähänkin muutoksen. Kaukaa viisas örkki testamenttaa omaisuutensa siten, että pääsee nauttimaan siitä myös tulevissa ihmis-elämissään. 

 

USAIPAC

 

Israel on siis Rothschildin suvun Englannin pään johtajan, edesmenneen lordi Jacob Rothschildin projekti. Trans-Atlanttinen satanistinen salaliitto, eli nk. Illuminati, on myös osittain Rothschildien hallussa. Sen johtajista monet ovat sionistisia juutalaisia. Sitä kautta USA ja sen sotateollinen kompleksi on saatu tukemaan Israelia. USA saa Israelin kautta Lähi-Idästä myös jalansijan ja tekosyyn hankkeilleen. Lähi-Idän hallinta takaa öljyn maailmanmarkkinahintojen kontrollin ja on siinä muutakin geopolittista viritelmää. Puhutaan myös, että Lähi-Idän alueella sijaitsee jonkinlainen ”stargate” eli tähtiportti, jonkinlainen esoteerinen toismaailmallinen entiteetti, jota USA haluaa hallita. 

 

Faktat puhuvat puolestaan: USA:n pitää sotia jossain koko ajan. Lähi-Itä on siihen otollinen paikka, sillä sen kulttuuri eroaa länsimaista sen verran, että länsimaalaiset eivät niin välitä mitä siellä tapahtuu. Arabeille ei anneta samanlaista ihmisarvoa kuin kristityille ja juutalaisille. He edustavat toiseutta. Kuka haluaa asua Irakissa tai Syyriassa? Ihmisethän haluavat sieltä pois. Toiseus ei ole niinkään ihmiset vaan muslimien kulttuuri, joka näyttäytyy tunkkaisen äärivanhoillisena. Länsimaiset silmät kavahtavat naisen alistamista. Eivät he ole epäluonnollisia. Miksi heitä pitää kieltää ja piilottaa? Ääri-muslimius on pahempi kuin ääri-kristillisyys, eikä kumpaakaan oikeastaan haluta. Kristityt tyytyvät tuomitsemaan, muslimit käyvät päälle. Juutalaisuus on jossain siinä välissä. Jos ajatellaan NWO:ta ja planetaarista visiota maailmanhallituksesta, eivät siihen kuulu uskonnot vaan pakotettu ekumenia. Sanotaan, että kun anti-kristus tulee, vanhat uskonnolliset opetukset ja profetiat on unohdettu. Siinähän on muuten sweet spot, siis ennen sitä tulemista, jonkinlainen maalaisjärjen aika.

 

Näille pohjille rakentuu USA:n ja Israelin liitto, jota Israel lobbaa hyvin aktiivisesti USA:n senaatissa. Pro-Israel järjestöistä voidaan mainita ainakin AIPAC (America Israel Public Affairs Committee) sekä ADL (Anti-Defamation League). Ensin mainittu on lobbaus-järjestö, joka vaikuttaa USA:n kongressissa tukien taloudellisesti Israel-myönteistä politiikkaa. AIPAC ei ainoastaan jaa rahaa eri puolueiden ehdokkaille, vaan sen valta linkittyy myös medianäkyvyyteen. Israel-vastainen poliitikko ei saa ainakaan positiivista julkisuutta erilaisissa juutalaisten tahojen hallitsemissa medioissa. ADL taas toimii joka puolella yhteiskuntaa vaientaen Israel-kritiikkiä ja leimaten sen anti-semitismiksi. Se tunnetaan häikäilemättömistä tavoistaan ajaa asiaansa. ADL tekee yhteistyötä Israelin tiedustelupalvelu Mossadin kanssa. Palestiina-aktivisteja vaiennetaan yksilötasolla ja kuka tahansa Israeliin kriittisesti suhtautuva voi joutua ADL:n vakoilun kohteeksi. 

 

Mossad on CIA:n jälkeen maailman toiseksi suurin tiedustelupalvelu. Se ei tyydy vaikuttamaan Lähi-Idän alueella, vaan vanhan mottonsa mukaisesti ”tekee sotaa petoksen kautta” ympäri maailmaa. Jos sodankäynti oli vielä sata vuotta sitten rajojen siirtelyä, on se nykyään vastustajan heikentämistä sisältä päin. Sotaa käydään koko ajan joka puolella maailmaa, niin valtioiden välillä kuin niiden sisälläkin. Eivät Israel ja Mossad ole ainoa taho, joka toimii kaikin mahdollisin tavoin omaa asiaa ajaakseen.

 

Toki örkit sekoittavat Lähi-Idän palettia entisestään. Mossad-örkit voivat elää sukupolvien ajan arabi-perheissä, jolloin sionistien tiedustelu on niin syvällä arabien selustassa kuin vain mahdollista. Kiduttaminen, lahjonta ja myrkyttäminen ovat merkittävä osa Mossadin repertuaaria. He vaikuttavat muuallakin kuin Lähi-Idässä tuhoten antisemitisteja ja asialla vain flirttailevia ihmisiä.

 

USA:n kansa ei hyödy Israelin asiasta mitään. Öljyähän voi ostaa muualtakin kuin Lähi-Idästä ja tätä nykyä USA tuottaa tarvitsemansa öljyn paljolti itse. Sionistit tietävät, että se mitä tehdään nyt, on sadan vuoden päästä pelkkä sivu historian kirjassa. Se, että USA valloitettiin Intiaaneilta, ei kiinnosta nykyään ketään. Vaikka tämä historia tiedostetaan, ei sitä osata hävetä tai surra. Ihmiset elävät tätä päivää, eivätkä hyvitä tai ota vastuuta menneiden sukupolvien teoista. Näin tulee olemaan Israelinkin laita. Irvokkaana juonteena se, että Israel pohjaa olemassaolonsa ns. holokaustiin, joka on tätä nykyä menneiden sukupolvien tapahtumia ja lisäksi suurimmaksi osaksi pelkkää valhetta. Ehkä käykin niin, että tulevaisuudessa joku panee Israelin tilille heidän Palestiinalaisiin kohdistamastaan terrorista. Heidät pakotetaan kollektiiviseen häpeään ja mittaviin rahallisiin korvauksiin. Ja näin historia toistaa itseään. Joka tapauksessa historia todistaa selväksi sen, että se mitä tehdään pitää tehdä nyt. Todellisuus on nyt, eikä huomenna tai eilen. Huomisen edellytykset luodaan tänään. Eikä siten, että kritisoidaan menneitä sukupolvia heidän valinnoistaan. Israelin tapauksessahan lopulta merkittävää on se, kuinka iso osa Israelin ja Palestiinan ihmisistä on kaapattu? Ovatko Hamasin johtajat örkkejä, jotka ovat tehneet kassakaappi-sopimuksen Israelin johdon kanssa. Ja onhan Mossadinkin pakko koostua örkeistä. Ja miten Jacob Rothschild siihen reagoi tulevassa ihmis-reinkarnaatiossaan? Hänhän oli toki osaksi reptiliani. Liitteenä video missä vastikään edesmennyt Jacob selvittää Israelin taustoja.https://www.youtube.com/watch?v=05p2ogSapi8

 

Pääteesini juutalais-kysymykseen on, että tietty taho on ottanut heidät omakseen. Juutalaisten johtajat ovat reptilianien kanssa liitossa olevia sionisti-illuminateja, osaksi liskoja. Tämä tekee juutalaisista vahvan mutta toisaalta epäilyttävän ryhmän. Israel muodostettiin mielestäni väärään paikkaan. Se olisi pitänyt tehdä USA:n Floridaan tai Georgiaan, kauas Euroopan, puhumattakaan Lähi-Idän historiallisista kiistoista. 

 

 

Arabic Israel

 

Isona kysymyksenä Israelin tulevaisuudessa on maan iso arabi-väestö. Halutaanko heidän assimiloituvan vai halutaanko heistä eroon? Ja jos halutaan, miten projekti toteutetaan? Siinä on lisää ongelmia vuosikymmeniksi eteenpäin. Vaikka suurin osa Israelin arabeista asuu erillään juutalaisalueista, ovat he väkisinkin sekularisoituneet. Israelissa arabit puhuvat myös hepreaa, mutta juutalaiset eivät puhu arabia. Yhteinen kieli vähentää väkivaltaista vihanpitoa. Eivätkä juutalaisetkaan erityisen uskonnollisia ole.

 

Kuinka tärkeää usko on juutalaisille? Lähes kaikissa Euroopan maissa kristillisyys on hyvin pintapuolista, mutta muslimi-siirtolaisten joukossa on väkivaltaisia ääri-uskonnollisia tahoja. Jos uskontoa ei tuputeta pienestä pitäen, tulee ihmisestä aikuisena lähtökohtaisesti ateisti. Voiko ateismi olla ratkaisu juutalaisvaltion ongelmiin?

 

Israelissa on monipuoluejärjestelmä. Sitä hoidetaan niin, että arabipuolueet eivät pääse hallitukseen, sillä sionistiset puolueet niin oikealta kuin vasemmaltakin ajavat aina ensisijaisesti juutalaisten asiaa. Ne eivät suostu muodostamaan hallitusta arabi-puolueen kanssa. Arabeja on Israelin väestöstä noin 20%, mutta äänestysaktiivisuus on matala. Arabipuolue voi ajaa asiaansa ainoastaan tekemällä lehmänkauppoja sionistien kanssa, jolloin omalle porukalle saatu hyöty on jonkun toisen arabin haitta.

 

Jotkut arabit käyvät Israelin armeijan, mutta yleisesti heitä ei sinne haluta, koska se loisi sotilaille epämiellyttäviä eturistiriitoja. Arabi-palestiinalaiset ovat de jure tasavertaisia kansalaisia, joilla on äänioikeus ja poliittisia oikeuksia, mutta he kohtaavat paljon syrjintää asunto-, työ-, ja koulutuspolitiikassa. Israelissa muslimi tai arabi, ehkä kristittykin, on toisen luokan kansalainen. 

 

Onko niin, että Israelin tarkoitus on aina ollut lietsoa sotaa ja vihamielisyyttä? Onhan tiedossa, että ihmisten maailmaa toisista ulottuvuuksista kontrolloivat tahot nauttivat koiratappeluista. Ne eivät näytä päässeen kaiken yhteyden tasolle, vaan luottavat kilpailuun kehityksen moottorina. Pääasia on kuitenkin hauska ja verinen show. Ihmisten tuska on spirituaalista polttoainetta näille ”ufoille”. Haluan kysyä, ovatko he riippuvaisia toisten tuskasta?

 

Konfliktin ratkaisu

 

En itse usko kahden valtion malliin, sillä jo pelkkä lähtökohta sille on ollut mahdoton vuoden 1947 rajojen puitteissa. Nykyrajat ovat toki selkeämmät, mutta Gazan kaistaleen eristäminen Länsirannasta tekee kahden valtion mallin käytännössä mahdottomaksi. Se onnistuisi vain jos palestiinalaiset poistuisivat Länsirannalta ja rakentaisivat valtionsa Egyptin ja Israelin väliin. Näin ei kuitenkaan tule tapahtumaan, jos arabit haluavat pysyä Jerusalemissa ja Länsirannalla. Onhan Jerusalem pyhä kaupunki myös muslimeille ja läheinen Bethlehem arabi-kaupunki. Näin ollen ainoaksi vaihtoehdoksi jäisi palestiinalaisten assimilaatio osaksi Israelin valtiota. Tai sieltä poistuminen.

 

Mikäli Jerusalem on kynnyskysymys konfliktin ratkaisussa, tulisi Israelin vetäytyä kaupungista. Pääkaupungin status takaisin Tel Aviviin. Jerusalemista voitaisiin tehdä oma yksikkönsä, vapaakaupunki. Siellä kolmen eri uskonnon edustajat voisivat kaikki elää vapaina. Tällöin kaupungin hallinto ja lainsäädäntö tulisi kuitenkin eristää Israelista. Luoda kaupungista oma autonominen yksikkönsä. Kenties konflikti jatkuisi silloin Jerusalemin sisällä, mutta ainakin säästyttäisiin pommituksilta. Kuka pommittaisi kaupunkia, missä kaikki elävät sikin sokin keskenään? Jerusalem pitäisi myös demilitarisoida. Siellä ei saisi kantaa veistä, eikä kenelläkään saa olla aseita kotonaan. Israel haluaisi demilitarisoida Palestiinan kokonaisuudessaan. Toisaalta se ei halua, että Palestiinaa on olemassa ollenkaan. 

 

 Kun natsit yrittävät ratkoa juutalaiskysymystä, he päätyivät ns. lopulliseen ratkaisuun. Ehkä Saksassa asuvien juutalaisten olisi tullut lähteä maasta jo vuonna 1933, kun heitä siihen kehotettiin, eikä odottaa vuoden 1935 uusia lakeja, jotka johtivat lopulta ns. holokaustiin. Sama pätee nykypäivän Israelissa. Palestiinalaisten pitäisi ymmärtää, että he ovat tällä haavaa hävinneet sodan. He eivät tule saamaan juutalaisia ajettua pois, vaan heidän tulisi rakentaa oma valtionsa Gazan alueen ympärille.

 Israelin kansalaisuuden omaavien arabien tulisi muuttaa mahdolliseen Palestiinan valtioon Gazan alueen tuntumaan. Näin säästyttäisiin paljolta verenvuodatukselta. En ole Israelin puolella, mutta kuitenkin säälin maata ja sen kansalaisia. Sillä kun USA jonain päivänä romahtaa, on Israel omillaan. Vaikka heillä on ydinase, se ei välttämättä riitä, jos esimerkiksi Iranillakin on. Kahden vastakkain olevan ydinasevaltion konflikti luo ns. MAD-tilanteen (Mutually Assured Destruction), jossa molemmat haluavat viimeiseen asti välttää ydinsotaa. Eikä Iran ole ainoa Israelia kohtaan vihamielinen valtio.

 

Lisää pohdintaa

 

 Israel ja juutalaiset eivät halua näyttää heikoilta, joten he eivät alennu selittelemään tekosiaan. Tämä tuottaa huonoa PR:ää. Jatkuvat pommitukset ja ruokajakelun estäminen ovat Israelille mainehaitta. Ei siinä auta, että syyttää kriittisiä ääniä anti-semitisteiksi. Onhan sekin termi on kärsinyt samanlaisen inflaation kuin rasismi. Israel ei halua olla marttyyri. Se ei olisikaan viisasta, sillä marttyyriys on raskas viitta. Se edellyttää, että ei lyö takaisin. Tämä johtaa katkeroitumiseen, mikä ei auta motivoitumista tuleviin koitoksiin.

 USA:n sotateollinen kompleksi liittyy vahvasti Israelin sotimiseen. Kun tehtaat ja koko teollisuus on olemassa, pitää aseita valmistaa ja myydä. Ei niiden voi antaa vanhentua varastoissaan. Israel ostaa USA:sta aseet USA:n omilla rahoilla, joita kierrätetään ympäriinsä. Lopulta Israelin aseet maksaa amerikkalainen veronmaksaja. 

 Muslimeilla on oma jumalallinen oikeutuksensa sotimiseen, erityisesti juutalaisia vastaan. Kyse on kuitenkin enemmän uskonnollisesta kunniasta. Käytännöllisyyttä ei ole. Iran puolustaa Palestiinaa, vaikka se ei ole rajanaapuri. Ehkä sodassa onkin enemmän kyse siitä, kummalla on kiihkeämpi uskonnollinen yhteys. Kumpi ajaa asiaansa kiihkeämmin, sokeammin ja sitä kautta saavuttaa jumalallisen palkinnon, täyttymyksen, tai onnistuu ainakin täyttämään oman mittansa uskontonsa puitteissa.

Iso ongelma on tietenkin Jihadismi. Kuinka suosittua se on muslimien parissa?

Israel tekee sotaa petoksen kautta tuhoamalla vääräuskoiset, soluttautumalla, tappamalla siviileja, pommittamalla siviilikohteita, tunkeutumalla syvälle Gazan alueelle. Samalla tavoin sotaa petoksen kautta tekevät arabi-tahot, sen minkä pystyvät. Silti nämä kaikki vetoavat kunniaansa ja oikeuteensa puolustaa itseään ja kansaansa. Tuo kunniallisuus on kuitenkin suhteessa vain omaan porukkaan. Muilla ei ole väliä. He ovat vääräuskoisia. Eikä välitetä myöskään vastapuolen tai omista siviileistä. Soturin kunniassa uskollisuutta osoitetaan ainoastaan vastustajan tuhoamiselle keinolla millä hyvänsä. Toisaalta kun olosuhteet ovat niin tulehtuneet, ovat olleet jo ennen vuotta 1950, mitä muuta voi odottaa kuin tällaista totaalista sodankäyntiä. Mutta arabien motivaatio on hieman eri kuin juutalaisilla. Arabeja vastaan on vaikea sotia, koska he eivät edes tavoittele rauhaa. Konflikti pitää heidät elossa. Toki välillä pitää vetää henkeä ja esiintyä rauhanpiippu suussa, mutta Lähi-Idän arabimaat eivät luultavasti tule ikinä jättämään Israelia rauhaan. 

 

Arabimaat eivät ole niin köyhiä kuin voisi luulla. Onhan öljyrahaa. Saudi-Arabia rahoittaa ehkä salaisesti kaikenlaista arabi-terrorismia. Arabit eivät ole tyhmiä tai köyhiä, mutta he ovat huonosti organisoituneita, eikä heillä ole kansainvälistä mediaa luomassa heistä hyvää kuvaa.

 Kun uskonnon opettaminen kielletään kouluissa, jihadismi vaikeutuu, sillä uskonnolliset dogmat pitää iskostaa mieleen jo lapsena. Ei aikuinen enää sisäistä raamattua tai koraania osaksi persoonaansa, vaan ne ovat vain pintaa. Oppi jää siihen päälle, eikä toimi sisäisenä pelotteena tai motivaation lähteenä.

 Nyt kun örkit ovat vallanneet maailman, asia on erilainen. Kun jo lapset ovat örkkejä, ei heille voi varsinaisesti mitään opettaa. He vain esittävät läpi elämänsä. Kuinka iso osa juutalaisista ja arabeista on örkkejä? Ja näin ajatellen, mitä väliä sillä on jos örkit tappavat toisiaan, koska se ihminen jota örkki kantaa, on vain tyytyväinen päästessään haudan lepoon? Jos aitoja ihmisiä on sanotaan alle 10%, niin parempi kuin tappavat toisensa.

 Ihmisen maailman suurin ongelma: Mitä örkit ovat, miksi ne ovat täällä ja miten niistä voi päästä eroon? Ja jos niistä päästään eroon, miten pärjätään ilman niitä? Onhan tiedossa, että ihmisten maailman erilaiset innovaatiot ja tekninen kehitys on örkkien ansiota. Ilman örkkien tuomaa edistystä, saattaisimme elää keskiajalla. Mekaaniset keksinnöt ja erilaiset hammasrattaat olisivat korkeinta teknologiaa. Lääketiede olisi lapsenkengissä. Olisiko höyrykonettakaan ikinä keksitty? Tietokoneita ei ainakaan. Toisaalta myrkytys olisi minimaalista. Koko planeetta olisi täysin erilainen ihmisen silmin.

 Onko örkkeys satanismia? Onko se kaikessa järjettömyydessään vain simulaatiota? Miksi örkkeys sallitaan? Se ei vaikuta loogiselta, että kaikki ihmiset annetaan kaapata. Onko örkkeys sama kuin laamanniudessa, että jos tuhannes ihminen on laamanni, voidaan tiettyjä ihmisiä lähettää tänne laamanneina. Samoin voidaan tehdä jostain erityinen hyödyke ja muiden puolesta kärsijä, jos häntä ei voida kaapata. Jalostaa ihmistä täällä 100 vuotta, jotta hänet voi siirtää parempiin hommiin. Siis toisella tavalla. Sadassa vuodessa ehtii tosin katkeroitua, Ehkä parempi oppimisen kannalta olisi olla täällä ihmisenä lyhyt jakso, ja sen jälkeen analysoida kokemaansa. Ehkä minäkin olen sellainen, jota tulee joku aina esittämään vuodeksi tai puoleksi vuodeksi. Siihen kuuluu vähintään yksi kahden viikon ryyppyputki ja viikon krapula. Päivittäistä vitutusta, eikä siinä paljon muuta olekaan.

 

 Satanismi tekee ihmisestä saastaa, mutta kaapatuksi tuleminen puhdistaa ihmistä. Ei hän silti pääse tästä kiertokulusta pois. Välillä menee paremmin, välillä huonommin. Ehkä lopulta vastaus on se, että ihmiselle ei yksinkertaisesti anneta mitään arvoa. Ihminen on niin tyhmä ja ruma. Ihminen on pelkkää karjaa. 

 Samuel O-Neillin mukaan juutalaisten aggressiivisuus ja sotaisuus johtuu siitä, että he päättivät 2. maailmansodan jälkeen, että meitä ei tulla enää ikinä tallomaan.

 Ovatko palestiinalaiset niitä natseja, jotka orjuuttivat ja leirittivät juutalaisia ja joutuvat nyt puhdistamaan karmaansa? Ja onko niin, että juutalaisilla olisi nyt hieno mahdollisuus nousta karmisesti korkeammalle tasolla jättämällä palestiinalaiset ”rauhaan”? Mutta pystyvätkö palestiinalaiset silloin puhdistamaan karmaanasa? Kuinka voi olla, että karman puhdistaminen tarkoittaa kärsimistä, koska sehän tarkoittaa että joku laittaa sinut kärsimään ja samalla likaa omaa karmaansa? Ehkä karminen järjestelmä on Archonien idea saada ihmiset pysymään täällä. Se perustuu valheelliseen asemaan, jossa tietty määrä kärsimystä tulee aina olla, jotta archonit saavat fiksinsä. Sitä voi olla enemmänkin mutta jonkun verran sitä on aina oltava. Ja sitä revitään niistä, jotka ovat aikaisemmin toisia ihmisiä vastaan rikkoneet. Archonien järjestelmä on siis kuin ikiliikkuja. Se tuottaa kärsimystä sitä samalla puhdistaen, mutta valmista ei tule ikinä, koska toista ei voi olla ilman toista.

 Juutalainen valta Hollywoodissa, missä mikä tahansa natseja sympatisoiva halutaan tuhota. Elokuvissa ei sallita minkäänlaista positiivisuutta natseissa. Lisäksi jopa natsisympatioita tms. viljeleviä rooleja esittävät näyttelijät joutuvat piinan alle. Myös esim. Lemmy. American Psychossa anti-semitismisiä vitsejä viljelleen hahmon näyttelijää Josh Lucasia kuulemma piinattiin, koska ”mitäs menee näyttelemään sellaista”. Elokuva oli varmasti muuten New Yorkin businessmiesten suosiossa, mutta tämä kohta pilasi Samuelin elämyksen. 

 Kovimman tason juutalaiset satanisti-sionistit eivät sulata minkäänlaista kritiikkiä tai vitsejä juutalaisista. Ja he suosivat muita juutalaisia, jotka saavat parempia palkkioita, rooleja ja etuisuuksia. Toisaalta äärimmäinen business-hakuisuus on ehkä pilannut koko Hollywoodin ja musiikkibisneksen myös. Toisaalta tällaiset ”juutalaiskovikset” eivät siedä minkäänlaista pehmoiluakaan. Se on melkein yhtä paha kuin anti-semitismi. Tai jotain. Tietynlainen johdonmukaisuuden puute leimaa hyvin monia kovan luokan satanisti-pedofiileja. Suurin osa heistä toki myös homoja.

 

 

 

11/25